Povolené prečerpanie? Pozor – môže sa veľmi rýchlo zmeniť na úver

Banky už roky lákajú klientov na menej a viac výhodné úvery. Obzvlášť, keď ho dokážete vybaviť z pohodlia domova pár klikmi, môže ísť o guľu, ktorú si nechtiac uviažete na nohu. Najnovším „trendom“ sa stalo povolené prečerpanie. Máte ho na zapnuté svojom účte?

Povolené prečerpanie? Pozor – môže sa veľmi rýchlo zmeniť na úver
(zdroj: unsplash.com)

Keď nepoznáte pojem finančná rezerva

Veľa Slovákov už desiatky rokov prežíva od výplaty k výplate. Akýkoľvek nečakaný, ale aj očakávaný sezónny výdavok, ako napríklad septembrové chystanie školáka do školy alebo vianočné darčeky, dokážu urobiť obrovský škrt cez rozpočet. Práve v takýchto situáciách sa uchyľujeme k tomu, že si nastavíme pri bežnom bankovom účte povolené prečerpanie. Podobne ako pri kreditnej karte, aj tu platí, že ísť do mínusu môže byť síce dobrým sluhom, ale zlým pánom. Prečo?

Obmedzte mínus iba na pár dní

V prípade, že možnosť ísť do mínusu, využívate len vo výnimočných prípadoch a maximálne pár dní pred výplatou, nie je to veľký problém. Úroky bývajú pri takomto čerpaní prostriedkov z účtu vysoké – až 20 % ročne. Výhodou však je, že sa úročí len suma, ktorú prečerpáte a dni, ktoré ste v mínuse. Takže akonáhle vám nabehne nová výplata, mínus sa vymaže a vy zaplatíte iba niekoľko eur navyše ako úrok. To ale neplatí, ak ste v mínuse dokopy aj niekoľko mesiacov v roku. V tom prípade zaplatíte na úrokoch pokojne aj desiatky eur.

Z povoleného sa môže stať aj nepovolené

Obvykle nemôžete z účtu získať viac finančných prostriedkov, než máte nastavené v povolenom prečerpaní. Môže sa vám však stať, že sa ocitnete aj v nepovolenom prečerpaní – v prípade platenia poplatku za vedenie účtu, úrokov, pokút alebo nejakých offline platobných transakcií, keď vám už na účte neostal ani len mínus. Úroky v takomto prípade stúpajú už na 25 %. Aby ste sa vyhli takejto situácii, banky častokrát odporúčajú nastaviť si na účte povolené prečerpanie vo výške vášho platu, aby ste v prípade neočakávaných udalostí vedeli pokryť svoje mesačné výdavky. Ak nemáte dostatočný pravidelný príjem, môže sa stať, že banka vám vôbec povolené prečerpanie neschváli.